o_nas.jpg

O nas

  Jesteśmy świeżo upieczonymi lekarzami. Skończyliśmy Warszawski Uniwersytet Medyczny, a pracujemy w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. Od lat działamy w kołach naukowych pisząc i realizując różne projekty badawcze m.in. z kardiologii. Nasza przygoda z nurkowaniem rozpoczęła się stosunkowo niedawno, ale dzięki niesamowitemu instruktorowi Pawłowi Porębie, od razu stało się ono naszą pasją.

   Zaciekawił nas bardzo aspekt medyczny nurkowania. Zaczęliśmy szukać informacji na temat pracy serca w czasie nurkowania, jednak ku naszemu zdziwieniu znajdywaliśmy tylko publikacje dotyczące badań w komorze hiperbarycznej oraz badań nurków bezdechowych. Wtedy narodził się pomysł projektu mającego na celu głównie wykonanie EKG w czasie nurkowania, zbadanie nurków testami psychologicznymi oraz stworzonymi przez nas ankietami, który nazwaliśmy „Medycyna pod Ciśnieniem”.

  Krótko potem wystąpiliśmy o przyznanie mini-grantu studenckiego z WUM, którego opiekunem zgodził się zostać kardiolog z wieloletnim doświadczeniem dr n. med. Jarosław Król. Maksymalna kwota jaką można było dostać to 10.000 zł. Wiedzieliśmy, że za taką kwotę nie kupimy nawet całego potrzebnego sprzętu, ale to nas nie zniechęciło! Część kosztów postanowiliśmy wziąć na siebie. Niestety okazało się, że w tym roku wpłynęło dużo więcej wniosków, a uczelnia chcąc zadowolić wszystkich przyznawała każdemu połowę funduszy, o które się wnioskowało -przy zachowaniu pierwotnych założeń projektu (podgląd decyzji w sprawie mini-grantu)

   Zakup całego sprzętu stał się niemożliwy, ale dzięki uprzejmości prof. Mirosława Dłużniewskiego, który udostępniła nam sprzęt z Kliniki Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, projekt nadal miał szansę na realizację!


   Po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Bioetycznej WUM (podgląd), we wrześniu odebraliśmy sprzęt, przeszliśmy szybkie szkolenie z obsługi Holtera i pojechaliśmy na pierwsze pomiary do bazy nurkowej Hel znajdującej się w Jastarni.Łukasz Stelmaszczyk - kierownik projektu

Magdalena Starek - główny wykonawca projektu